Radno vrijeme: Pon-Pet: 07:00h – 15:00h / Vikendom ne radimo
Deratizacija

Predstavlja skup mjera i metoda usmjerenih na tretman za uništavanje i suzbijanje štetnih glodara...

EKO- Bel - Vaš pouzdan partner u zaštiti doma od štetočina.
Zadovoljni klijenti su naša najveća nagrada! Vaša sigurnost i zadovoljstvo su naš glavni prioritet, i radujemo se pružanju usluga koje će vas ostaviti sa osmehom na licu.
Metode zaštite od glodara

Deratizaciju dijelimo na dvije osnovne metode, preventivna deratizacija i kurativna deratizacija. Najvažniji aspekt kontrole bitne za zdravlje je prevencija. Ukoliko se preventivnim mjerama ne spriječi nastanjivanje i uslovi u kojim se glodari brzo razmnožavaju, moraju se primijeniti kurativne metode, kada su se neželjene štetočine već nastanile u prostoru.

Preventivne mjere deratizacije

Prevencija je najbolji način za smanjenje broja glodara i sprečavanje naseljavanja u neposrednoj čovjekovoj okolini. U borbi protiv širenja populacije glodara poput vrsta pacova, koji su prenosnici raznih bolesti i uzročnici ekonomskih šteta, od velikog značaja su mjere prevencije, koje doprinose sprječavanju useljavanja ovih štetočina u zatvoreni prostor i neželjeni posredni ili neposredni kontakt.

Pod prevencijom se podrazumijevaju:

Održavanje higijene u objektima i oko njih jedan je od osnovnih preventivnih mjera za suzbijanje i uništavanje, u borbi protiv nastanjivanja i razmnožavanja štetnih glodara koji su poznati kao prenosioci raznih bolesti što je potrebno efikasno spriječiti.
Posebnu pažnju potrebno je usmjeriti na održavanje skladišta, ukoliko se u vašim magacinima čuva roba sa ograničenim rokom trajanja. Ispunite sve kriterijume vezane za higijenu i eko uslove poput temperature prostorije što je bitno za osnovnu prevenciju i zdravlje. Opširnije na deratizacija magacina.
Morate zatvoriti sve moguće ulazne tačke, rupe, pukotine i kanalizacione otvore i u vašem domu, jer su to najčešći putevi ulaska štetočina poput miševi, pacovi, voluharice, krtice.
Kurativne mjere deratizacije

Program kurativnih mjera se obavezno sprovodi u saradnji sa stručnim licima koji će na najbezbjedniji način sprovesti mjere deratizacije. U njih spadaju vrste pod kojim se podrazumijevaju mehaničke, fizičke i hemijske metode:

Biološke mjere odnose se na prirodne neprijatelje glodara koji se u kontrolisanim uslovima koriste kao način za suzbijanje neželjenih štetočina.
Fizičke mjere podrazumijevaju upotrebu ultrazvučnih metoda kako bi se spriječio ulazak i zadržavanje štetočina u objektima.
Podrazumijeva uklanjanje otpada i ostalog materijala pogodnog za razvoj štetnih glodara, ugradnja prepreka, upotrebu ljepljivih traka, primjenu zamki, klopki i ostalih eko metoda koje sprječavaju slobodno kretanje za glodare.
Danas su u upotrebi savremena i primjerena hemijska sredstva koja se jednim imenom zovu rodenticidi. Rodenticidi se dijele na: raticidi – sredstva za suzbijanje štakora i muricidi – program sredstava za eliminaciju miševa.

Cilj preventivnih i kurativnih metoda predstavlja smanjenje broja glodara u populaciji, smanjenje mogućnosti za razmnožavanje i na kraju njihovo potpuno uništenje i istrebljenje.

Zdravstveni značaj deratizacije

Štetni glodari su izvor i prenosioci preko 40 zaraznih bolesti, pomenućemo samo neke: leptospiroza, pseudotuberkuloza, trihineloza, hemoragična groznica, besnilo, kuga, hiv, tifus, helmintoza, leismenioza, salmoneloza… Još u srednjem vijeku ustanovljeno je da su pacovi prenosioci kuge, koja se pojavila u epidemijskom i pandemijskom obliku. Zdravlje ljudi je tema u fokusu u prethodnom periodu, a biće i kroz godine koje nam dolaze. Tretman eliminacije svega što predstavlja opasnost po ljude i njihovu neposrednu okolinu, bilo da je riječ o radnom ili životnom okruženju, zdravlje starih i mladih, danas je prioritet i obaveza koju ne smijemo zanemariti. Cijena zdravlja je nemjerljiva, a glodari poput miševa i pacova leglo su zaraze i jedni od glavnih prenosioca zaraznih bolesti i njihovo suzbijanje je neophodno.

Prilikom izvođenja sistematske deratizacije pažnju ćemo obratiti na izbor rodenticida – antikoagulanti II generacije, gdje je pravilnom i stručnom aplikacijom smanjena mogućnost intoksikacije rodenticidima u toku rada.
U svakom ratu glodari mogu biti vrlo značajni sa stanovišta biološkog rata, a takođe u vanrednim ratnim uslovima povećana je mogućnost izbijanja epidemija i povećanih ekonomskih šteta.
Glodari nanose direktne i indirektne ekonomske štete svojim aktivnostima. Preko 10% ukupne štete na žitaricama svjetske poljoprivrede nanose glodari, npr. samo par sivih pacova u toku godina pojede preko 100kg hrane. Smatraju se veoma destruktivnim štetočinama, koji mogu kontaminirati hranu i prouzrokovati skupa strukturalna oštećenja. Svojom stalnom fiziološkom potrebom za glodanjem, uništavaju materijalna dobra u neprocjenjivim vrijednostima štete. Opasnost su za prehrambene proizvode, ali i predmete različitih namjena, namještaj, tkanine, građevinski materijal, različite vrste opreme i mašine, elektro i telekomunikacione kablove, kao i razna druga dobra. Grizenjem električnih kablova mogu izazvati i požar. Cijena štete je često nemjerljiva. U određenim djelatnostima, zakon propisuje obaveznu deratizaciju dva puta godišnje (na svakih šest meseci) ili češće, ukoliko postoje potencijalno povoljni uslovi u kojim se nastanjuju glodari. Iz tog razloga, prevencija i kontrola su najbolje metode odbrane.
Izuzetno je važno da se kulturna dobra i umjetničke dragocenosti zaštite od štetnih uticaja glodara, koji su iz dosadašnjih iskustava na ovom planu učinili neprocjenjive štete, posebno u prošlosti kada nije bilo ofanzivne borbe protiv glodara.
Cilj deratizacije

Deratizacija kao skup mjera koje se sprovode u borbi protiv glodara, prije svega miševa i pacova, je nužna borba, čiji rezultati imaju višestruki značaj. Glodari predstavaljaju prirodne neprijatelje čovjeka i njegove okoline. Ako krenemo od činjenice da su glodari izazivači i prenosioci velikog broja zaraznih bolesti, koje za kratko vrijeme mogu biti pandemijskih razmjera, jasno je koliko je deratizacija neophodna. U vremenu u kome živimo i koje karakterišemo erom tehnološke revolucije, ali i erom očuvanja prirode, apsurd je širenje bolesti poput leptospiroze, hemoragične groznice, tifusa, kuge i slično.

Deratizacija je postupak kojim štitimo ljude, ali tako da ne primjenjujemo opasne i štetne organske materije koje će nam uništiti prirodno stanište. Suština je u primjeni savremenih, ekoloških sredstava i to u strogo kontrolisanim uslovima i u prisustvu stručnih ljudi. Takođe, adekvatnim postupkom deratizacije sprovodi se zaštita poljoprivrednih kultura i dobara koji su u velikoj mjeri na meti štetnih uticaja glodara, čineći ogromne ekonomske štete. Sa druge strane, primjenom adekvatnih sredstava sprječava se kontaminacija zemljišta i usjeva, a dugoročno i zaštita zdravlja stanovništva.

U skladu s prirodom, gradimo sigurnu budućnost zajedno.
EKO-Bel: Jer budućnost počinje danas.

Cilj nam je postati globalni lider u oblasti ekološke zaštite, postavljajući standarde kvaliteta i održivosti, te kontinuirano pružajući inovativna riješenja koja unapređuju životnu sredinu i čine svijet boljim mjestom za sve.

1+
Članova Tima
1+
Uspješnih Projekata
1
Godina Poslovanja
en_USEnglish

No products in the cart.