No products in the cart.
Predstavlja skup mjera i metoda usmjerenih na tretman za uništavanje i suzbijanje štetnih glodara...
Deratizaciju dijelimo na dvije osnovne metode, preventivna deratizacija i kurativna deratizacija. Najvažniji aspekt kontrole bitne za zdravlje je prevencija. Ukoliko se preventivnim mjerama ne spriječi nastanjivanje i uslovi u kojim se glodari brzo razmnožavaju, moraju se primijeniti kurativne metode, kada su se neželjene štetočine već nastanile u prostoru.
Prevencija je najbolji način za smanjenje broja glodara i sprečavanje naseljavanja u neposrednoj čovjekovoj okolini. U borbi protiv širenja populacije glodara poput vrsta pacova, koji su prenosnici raznih bolesti i uzročnici ekonomskih šteta, od velikog značaja su mjere prevencije, koje doprinose sprječavanju useljavanja ovih štetočina u zatvoreni prostor i neželjeni posredni ili neposredni kontakt.
Pod prevencijom se podrazumijevaju:
Program kurativnih mjera se obavezno sprovodi u saradnji sa stručnim licima koji će na najbezbjedniji način sprovesti mjere deratizacije. U njih spadaju vrste pod kojim se podrazumijevaju mehaničke, fizičke i hemijske metode:
Cilj preventivnih i kurativnih metoda predstavlja smanjenje broja glodara u populaciji, smanjenje mogućnosti za razmnožavanje i na kraju njihovo potpuno uništenje i istrebljenje.
Štetni glodari su izvor i prenosioci preko 40 zaraznih bolesti, pomenućemo samo neke: leptospiroza, pseudotuberkuloza, trihineloza, hemoragična groznica, besnilo, kuga, hiv, tifus, helmintoza, leismenioza, salmoneloza… Još u srednjem vijeku ustanovljeno je da su pacovi prenosioci kuge, koja se pojavila u epidemijskom i pandemijskom obliku. Zdravlje ljudi je tema u fokusu u prethodnom periodu, a biće i kroz godine koje nam dolaze. Tretman eliminacije svega što predstavlja opasnost po ljude i njihovu neposrednu okolinu, bilo da je riječ o radnom ili životnom okruženju, zdravlje starih i mladih, danas je prioritet i obaveza koju ne smijemo zanemariti. Cijena zdravlja je nemjerljiva, a glodari poput miševa i pacova leglo su zaraze i jedni od glavnih prenosioca zaraznih bolesti i njihovo suzbijanje je neophodno.
Deratizacija kao skup mjera koje se sprovode u borbi protiv glodara, prije svega miševa i pacova, je nužna borba, čiji rezultati imaju višestruki značaj. Glodari predstavaljaju prirodne neprijatelje čovjeka i njegove okoline. Ako krenemo od činjenice da su glodari izazivači i prenosioci velikog broja zaraznih bolesti, koje za kratko vrijeme mogu biti pandemijskih razmjera, jasno je koliko je deratizacija neophodna. U vremenu u kome živimo i koje karakterišemo erom tehnološke revolucije, ali i erom očuvanja prirode, apsurd je širenje bolesti poput leptospiroze, hemoragične groznice, tifusa, kuge i slično.
Deratizacija je postupak kojim štitimo ljude, ali tako da ne primjenjujemo opasne i štetne organske materije koje će nam uništiti prirodno stanište. Suština je u primjeni savremenih, ekoloških sredstava i to u strogo kontrolisanim uslovima i u prisustvu stručnih ljudi. Takođe, adekvatnim postupkom deratizacije sprovodi se zaštita poljoprivrednih kultura i dobara koji su u velikoj mjeri na meti štetnih uticaja glodara, čineći ogromne ekonomske štete. Sa druge strane, primjenom adekvatnih sredstava sprječava se kontaminacija zemljišta i usjeva, a dugoročno i zaštita zdravlja stanovništva.
Cilj nam je postati globalni lider u oblasti ekološke zaštite, postavljajući standarde kvaliteta i održivosti, te kontinuirano pružajući inovativna riješenja koja unapređuju životnu sredinu i čine svijet boljim mjestom za sve.
EKO-BeL d.o.o. je specijalizovan za proizvodnju rodenticida i insekticida, poslove sanitarno – ekološke zaštite i dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju.
No products in the cart.