No products in the cart.
Primjena gasovitih sredstava za regulaciju i uništavanje insekata, glodara…
Fumigacija predstavlja primjenu gasovitih sredstava za regulaciju i uništavanje populacije štetočina (insekti, grinje, glodari). Fumiganti su hemijske materije koje se pri određenoj temperaturi i pritisku nalaze u gasovitom stanju u koncentracijama koje mogu izazivati smrt svih izloženih živih organizama. Primjenjuje se najčešće za suzbijanje štetočina u skladištima, jer fumiganti uspješno prodiru u tretirani materijal i uspješno iz njega izlaze. Sprovodi se ručnim metodama ili uz pomoć mehanizacije.
Fumigacijom se tretira prostor za skladištenje sve robe poljoprivrednog porijekla: žito (pšenica, kukuruz, pirinac, ječam, raž, ovas, zob, heljda i proso), brašno i prerađevine od brašna, pasulj, grašak, soja, suncokret, leća, bob i njihove prerađevine; vuna, pamuk, lan, kudelja, odjeća, posteljina, obuća, proizvodi na bazi tkanja, kikiriki, badem, lješnik, orah, kafa, kakaovac, kakao u prahu, sušeno povrće, sušeno voće, sušene gljive, začini, ljekovito sušeno bilje, duvan i čajevi, suhomesnati proizvodi, agrumi, mlijeko u prahu, čokolade, kao i sve vrste uskladištenih prehrambenih proizvoda. Cilj primjene je zaštiti prostor, kao i uništavanje štetočina, insekata i glodara, kada druga rješenja u okviru objekta nisu moguća.
Fumigacijom se tretiraju i prazni skladišni prostori poput silosa, podnih skladišta, proizvodnih pogona, kuhinja, restorana… Sprovodi se u hermetički zatvorenim prostorima, otvorenom prostoru i transportnim trakama u silosima.
Fumigacija je kao metoda zaštite efikasna i ekonomski opravdana, veoma je uspješna tamo gdje primjena rodenticida i insekticida nije moguća, i ne ostavlja rezidue u robi. Sa druge strane fumiganti su izuzetno toksični i zahtijevaju posebne mjere zaštite pri radu i mogu ih izvoditi samo ovlašćene ustanove i lica. Ukoliko postupak primjene mjera u prostoru izvode nestručna lica, prilikom suzbijanja i uništavanja, može doći do neželjenih efekata i dodatne kontaminacije.
Fumigacija populacije štetočina i neželjenih insekata u drvetu i drvenim proizvodima zasniva se na upotrebi fumiganata koji djeluju na glodare i insekte oslobađanjem gasa koji djeluje na njihove respiratorne organe. Za uspješan proces potrebno je ispuniti sljedeće uslove:
– povoljni meteorološki uslovi
– hermetizacija prostora
– vrijeme potrebno za djelovanje fumiganata (najmanje 12 sati provjetravanja)
– pravilo doziranje i aplikacija
Cilj ovog tipa fumigacije su mjere prevencija i suzbijanje ksilofagnih vrsta insekata koje primarno oštećuju različite predmete od drveta što dovodi do neophodne zaštite.
– velika efikasnost i učinkovitost
– najbrži postupak uništavanja i zaštite
– djeluje na sve oblike – jajašca, larve, odrasle jedinke
– tretiranje upakovane robe bez pomjeranja
– ne oštećuje tretiranu robu
– ne postoje rezuidi fumiganata u robi
– ekonomska isplativost
S obzirom na izuzetnu toksičnost fumiganata, važno je da gas primjene obučena stručna lica, koristeći adekvatnu opremu, i da se ispoštuju sve zahtjevane posebne mjere prilikom rada. Tretirana roba može se staviti u dalji promet i nakon 48 sati od pravilne primjene fumiganata i provjetravanja objekata.
Kako je najbolja opcija za zaštitu proizvoda poput brašna, žita i sličnih prerađevina skladištenih u silosima, mlinovima i skladištima, neophodno je izvršiti istrebljenje i preventivnu zaštitu od svih vrsta štetnih insekata koji mogu izazvati nenadohnadivu materijalnu štetu i kontaminirati proizvode, odnosno narušiti zdravlje kako zaposlenih, tako i krajnjih korisnika namirnica koje se skladište u zatvoren prostor.
Transportna sredstva – kamione, vagone, šlepere, brodove, transportne kontejnere i ostale, moguće je posebno podvrgnuti procesu prije i nakon utovara, što pruža dodatnu bezbjednost u transportu robe. Proces fumigacije obavlja se uz obaveznu hermetizaciju, kako ne bi došlo do gubljenja gasa iz prostora predviđenih za tretiranje fumigantima. Gas koji se najčešće koristi u tretmanu je fosforvodonik (PH3) ili fosfin.
Svojim prisustvom štetočine zagađuju prostor i oštećuju robu. Ekonomska šteta koju proizvedu, na globalnom nivou ima i mjeri se u milijardama evra godišnje. Visoka stopa određenih situacija je rješiva preventivnim metodama fumigacije. Važna stavka u čovekovom lancu ishrane su žitarice koje su najčešće izložene opasnosti od jedinki poput žižak, brašnar, plamenac brašna, gde ukoliko dođe do kontaminacije hrane poseže se ka fumigaciji, gdje se primjenjuje gas kao rješenje na zatvorenim mjestima. Od izuzetne je važnosti da transportni i skladišni prostori budu adekvatno zaštićeni, a roba treba da je sačuvana od oštećenja. Iz tih razloga, fumigacija je neizostavni tretman koji se primenjuje jednako kod velikih kompanija kao i malih preduzetnika različite industrije koji se bave nekom od opisanih delatnosti i potrebna im je preventivna zaštita, koja je uvijek bolja nego istrebljenje štetočina koje su se već aktivirale.
Cilj nam je postati globalni lider u oblasti ekološke zaštite, postavljajući standarde kvaliteta i održivosti, te kontinuirano pružajući inovativna riješenja koja unapređuju životnu sredinu i čine svijet boljim mjestom za sve.
EKO-BeL d.o.o. je specijalizovan za proizvodnju rodenticida i insekticida, poslove sanitarno – ekološke zaštite i dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju.
No products in the cart.