No products in the cart.
Sprovodi se putem više metoda prvenstveno primjenom mehaničkih
barijera…
Ptice u epidemiološkom smislu predstavljaju značajan recipijent niza zaraznih bolesti, posebno one vrste koje u potrazi za hranom pretražuju smetljišta ili sa našom hranom ukrštaju puteve ili se hrane malim glodarima ili nisu ostajalice ili selice. Njihov odnos sa čovjekom vezan je za prehranu sjemenjem i biljkama, za ulazak u dvorišta i hale prehrambene industrije, boravak na olucima, balkonima i prozorima, defekaciju na rublje u procesu sušenja ali i za građenje gnijezda na ili u usisima ventilacionih i klimatizacionih sistema, gdje pored ostalog (perja, olupine jaja, leševa, materijala za gnijezda) obilno ostavljaju ptičiji izmet. Tu se nađe i čitav niz parazita koji na njima borave (stjenice, buve, uši, krpelji, grinje) koji međusobno izmjenjuju ili ih napuštaju tražeći nove domaćine ili dijapauzu. Od ptica najzanimljiviji su u tom pogledu domaći golub, domaći vrabac, vrane i druge.
U smislu počinjenih šteta jedan golub pojede 23,4kg hrane, te izluči 2,5kg izmeta u toku jedne godine (Gregurić i sur., 1992.). Što prema upoređivanju sa količinama štete na hrani koje nanesu pacovi, ptice sa razlogom zaslužuju ime „leteći pacovi“.
Količine izlučevina (izmeta) mogu ponekada u potkrovljima poprimiti zastrašujuće razmjere, tako na primjer samo jedan par golubova izluči na nekom tavanu i do 50kg izmeta kroz jednu kalendarsku godinu. Pored toga sastav izmeta uslovljava hemijske i fizičke procese koji oštećuju podloge i površine na kojima su nanešeni i tako spomenicima kulture ili umjetničkim djelima nanose katastrofalne štete. Uz to čest boravak golubova u skladištima poljoprivrednih proizvoda ili u prostorijama u prehrambenim industrijama, dovodi do značajne narušenosti čistoće prostora ili gradske okoline u kojima oni žive.
Cijeneći zdravstveni, estetski i ekonomski značaj zaštite od ptica i njihovog djelovanja na ljudsko zdravlje, proizvode i površine Eko - BeL provodi mjere zaštite od ptica primjenom mehaničkih barijera. Ovakav vid zaštite predstavlja trajno rješenje zaštite određenog prostora od aktivnosti ptica. Mehaničke barijere postavljaju se u vidu šiljaka postavljenih na svim mjestima gdje je omogućeno njihovo zadržavanje čime se potiže onemogućavanje zadržavanja na određenom prostoru, kao i postavljanjem zaštitnih mreža sa električnim naponom kod zaštite složenijih kompleksa najčešće spomenika kulture.
Cilj nam je postati globalni lider u oblasti ekološke zaštite, postavljajući standarde kvaliteta i održivosti, te kontinuirano pružajući inovativna riješenja koja unapređuju životnu sredinu i čine svijet boljim mjestom za sve.
EKO-BeL d.o.o. je specijalizovan za proizvodnju rodenticida i insekticida, poslove sanitarno – ekološke zaštite i dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju.
No products in the cart.